SWT-MA315 Workshop Low Starting Pressure Fitting Fabrication Machine
Hebei Mingmai Technology Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MM-TECH
Model Number : SWT-MA315
Certification : CE
Place of Origin : HEBEI, CHINA
MOQ : 1
Payment Terms : T/T, Western Union, PayPal
Supply Ability : 24 sets / month
Delivery Time : Within 5 days
Packaging Details : 4 Plywood Cases
Welding Range : 90-315mm
Power Supply : 380V, 50/60Hz
Rated Power : 5.25kW
Piston Area : 20.02 cm²
Material : PE-PP-PPR-PVDF
Net Weight : 780kg
Dimension : 1350 x 1350 x 1370mm
Contact Now
SWT-MA315 Workshop Fitting Fabrication Machine Inlcude:
  • A machine body with two working tables, both driven by hydraulic system;
  • A operation panel with manual control;
  • A milling cutter with gas spring, easier to lift up and down;
  • A Teflon coated heating plate with steel cover, to make operator in safe;
SWT-MA315 Workshop Fitting Fabrication Machine​ Options:
  1. Wyes clamps φ315(45°and 60°): inserts from 90mm to 315mm
  2. Imperial inserts
  3. Clamps for welding flange necks
  4. Data logger
SWT-MA315 Workshop Fitting Fabrication Machine​ Features:
SWT-MA315/90 Elbow
OD90-315mm Crosses
OD90-315mm Welding Material
380V±10%, 50/60Hz Total Power