SWT-S630W 630mm Saddle Fitting Fabrication Machine Automatic Reducing Tee
Hebei Mingmai Technology Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MM-Tech
Model Number : SWT-S450W
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 1000 Sets Per Month
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : Plywood Case
Product Name : Saddle Fusion Welding Machine
Main Pipe Max Diameter : 630mm/800mm/1000mm/1200mm
Working Voltage : 380V±10%, 50Hz
System Pressure Ranges : 0-16Mpa
Ambient Temperature : -5~45℃
Drill Motor Power : 1.5~3Kw
Weight : 1900KG
Warranty : 2 years
Heating Plant Max. Temp : 270℃
Moq : 1 set
Contact Now
SWT-S630W Automatic 630mm Saddle Fitting Fabrication Machine Reducing Tee
Saddle Fusion Welding Machine Description:
Saddle Fusion Welding Machine Specification:
Working ranges Reducing tee
Main pipe max.Dia 630mm/800mm/1000mm/1200mm
Branch pipe max.Dia 315mm/400mm/500mm/560mm
Heating plant max.Temp 270℃
System pressure ranges 0-6MPa
Working voltage 380V±10%, 50Hz
Heating plate power 15~20Kw
Hydraulic unit power 1.5Kw
Drill motor power 1.5~3Kw
Total power 19.5~24.5Kw
Weight 2380-2650KG
Saddle Fusion Welding Machine Feature:
* Removable PTFE coated heating mould.
* Separate two-channel timer records times in soaking and cooling phases.
* Digital high-accurate pressure meter indicates clearer readings.
* Linear guide ways are equipped with heating plate and dragging plate.
* PLC control available for automatic process to ensure high welding standard.
* Wide range of application to improve machine usage.
Our advantage:
1) CE, SGS, ISO9001 certificate
2) Provide on line video technique teaching of fusion welding
3) 2 years warranty
4) Provide customized welding machine
Service:
Product Tags:
saddle fitting fabrication machine
reducing tee fitting fabrication machine
reducing tee saddle fusion machine
Wholesale SWT-S630W 630mm Saddle Fitting Fabrication Machine Automatic Reducing Tee from china suppliers
SWT-S630W 630mm Saddle Fitting Fabrication Machine Automatic Reducing Tee Images